LCS RISE Institute
_MDC7365.jpg

2019 Science Fair

2019 Science and Engineering Fair Awardees

Projects in RISE present students with real-world challenges and opportunities for growth. Awarded research projects undertaken for 2019 are featured below, starting with the Polk Regional Science and Engineering Fair.

 
Best-in-Fair Senior and Junior Division Awardees

Best-in-Fair Senior and Junior Division Awardees

 

_MDC4276.jpg

Lauren Nonnenmocher: Senior Division—

Animal Science—

1st Place, Best-in-FairInternational Science & Engineering Fair Entry—State Science & Engineering Fair—4th Place

Reef Relief: Investigating the Allelopathic Effects of Soft Corals on the Health of Large and Small Polyp Stony Corals


_MDC4250.jpg

Hannah Aplin: Senior Division—

Behavioral Science—

1st Place

—Special Award recipient from the American Psychological Association

Fidget Toy Effects on Adolescent ADHD Measured Using the Fraser Spiral Concentration Test


_MDC4272.jpg

Kelsey Winters: Senior Division—

Plant Science—

1st Place—State Science & Engineering Fair Entry

Investigating Allicin’s Antifungal Properties on Palmer Amaranth


_MDC4252.jpg

Katherine Miller: Senior Division—

Engineering—

Honorable Mention

Harvesting Condensation: Creating a Source of Fresh Water for Plants—Year 3


_MDC4236.jpg

Allan Stewart: Junior Division—

Cellular/Molecular & Biochemistry—

1st Place, Best-in-Fair—Broadcom Masters Entry—FJAS—3rd Place—State Science & Engineering Fair—4th Place—Innovation special award by @freshfromFL

Doping Dodder With Auxin Agar: Growth Changes in a Parasitic Plant by Venous Connection to Host Tomato

_MDC4232.jpg

Connor McLoughlin: Junior Division—

Cellular/Molecular & Biochemistry—

1st Place, Best-in-Fair—Broadcom Masters Entry—FJAS—3rd Place—State Science & Engineering Fair—4th Place—Innovation special award by @freshfromFL

Doping Dodder With Auxin Agar: Growth Changes in a Parasitic Plant by Venous Connection to Host Tomato


_MDC4274.jpg

Wenjo Lai: Junior Division—

Chemistry—

1st Place—Broadcom Masters Entry—FJAS—4th Place—State Science & Engineering Fair—2nd Place

Basic Cocoa: Investigating the Effects of Strong Bases on the Extraction of Caffeine and Theobromine From Cocoa Powder


_MDC4267.jpg

Neil Dave: Junior Division—Environmental Engineering—1st Place—Broadcom Masters Entry—FJAS—1st Place—State Science & Engineering Fair—Honorable Mention

Solvents and Smoke, Feat. Invertebrate Indicators: Year II


_MDC4238.jpg

Lauren Jones: Junior Division—Microbiology—1st Place—Broadcom Masters Entry—State Science & Engineering Fair—Honorable Mention

Cu Later, Aerobic Bacteria?


_MDC4251.jpg

Kylah Blough: Junior Division—Animal Science—2nd Place—Winner @OceanOptics Spectroscopy Stars Contest—3rd Place—See her Feature Video

Wing Reflectance Variation in the Territorial White Peacock Butterfly


_MDC4237.jpg

Emilie Morin: Junior Division—Plant Science—2nd Place

Effects of Spectrally Filtered QLED Lights on Wisconsin Fast Plant Heights